LY šaukinių grąžinimas Lietuvos radijo mėgėjams

Iš Ham Radio LT.
Pereiti į navigaciją Jump to search

1990-ais - Nepriklausomybės atgavimo - metais Lietuvos radijo stočių į eterį paleisti signalai dar tebeskrieja erdvėje vos už dešimties šviesmečių nuo Žemės, tačiau mums atrodo, lyg būtų praėjusi visa epocha. Iki Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo dar buvo likę penkeri metai, kai paskutinis aštuntasis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas 1985 metais paskelbė ir pradėjo vykdyti garsiąją „atvirumo” („glasnost”) ir „pertvarkos” („perestroika”) politiką. Jo pradėti pertvarkos procesai netruko atsiliepti ir radijo mėgėjų darbo valdymo nežymiam liberalizavimui. Daugelį buvusio sovietų jungo padarinių dar ir šiandieną labai skaudžiai tebejaučiame visuomenėje, tačiau galime pasidžiaugti, jog radijo transliavimo bei telekomunikacijų sfera laisvėjo bene sparčiausiai. Laisvo, nors ir ne anarchiško, eterio reikėjo ir žurnalistams, ir ryšininkams, ir gynėjams, ir radijo mėgėjams...

Lietuviškų - iš Vilniaus, o nebe iš Maskvos valdomų - eterio komunikacijų pradininkas buvo tas pats, viskam pradžią davęs Sąjūdis, į laisvės ir permainų trokštančias žmonių širdis įkvėpęs laisvės ir pasitikėjimo savimi. Po plevėsuojančiomis trispalvėmis greitai įsidrąsino ir radijo mėgėjai, ištroškę atgauti lietuviškus LY šaukinius, visų žemynų eteryje skambėjusius dar iki Antrojo pasaulinio karo.

Kas šiandien, jau gerokai išsivysčiusios informacinės visuomenės amžiuje, radijo mėgėjui ar klubui gauti leidimą dirbti specialiuoju keturių ženklų ar proginiu radijo šaukiniu yra paprasta, tai anuo metu, norint gauti tokį leidimą, pirmiausiai reikėdavo kreiptis į Maskvą, į SSSR Radijo sporto federaciją. Pastaroji tarpininkaudama kreipdavosi į SSSR Valstybinę elektros ryšių inspekciją ir jau inspekcija priimdavo sprendimą I-os kategorijos kolektyvinei stočiai keletui dienų išduoti proginį trumpesnį radijo šaukinį, leisti dirbti papildomose radijo dažnių juostose ar tik atskiruose fiksuotuose dažniuose, o kartais leisti padidinti radijo siųstuvo galią iki 1 kW:

Taip 1986 m. spalio mėn. buvo išduotas sutrumpinto šaukinio (vietoje UP1BZZ naudoti UP9A) leidimas Šiaulių televizorių gamyklos kolektyvinei radijo stočiai (stoties viršininkas J. Paškauskas), ir leista dirbti aštuonias dienas nuo spalio 24 iki 27 bei nuo lapkričio 28 iki gruodžio 1 d.;

Po pusmečio, 1987 m. kovo mėn. tai pačiai Šiaulių televizorių gamyklos stočiai buvo išduotas leidimas dirbti telegrafo režimu nuo gegužės iki lapkričio mėn. aštuonis kartus po dvi dienas šešiuose dažniuose iš dabartinių D kategorijos stotims priskirtų dažnių ir dešimt kartų SSB telefonijos režimu septyniuose fiksuotuose dažniuose po dvi dienas. Taip pat leista dirbti keturias dienas specialiu trumpu šaukiniu UP7A; Vėliau gautas leidimas nurodytu trumpuoju šaukiniu dirbti tris kartus po keturias dienas;

1987 m. Šiaulių televizorių gamyklos stočiai taip vadinamai „Pergalės memorialo“ (Memorial Pobedy“) radijo ekspedicijai, skirtai Vokietijos sutriuškinimo Tėvynės kare 42-osioms metinėms nuo gegužės 7 d. iki 10 buvo leista dirbti specialiu šaukiniu E02PPP, o Vilniaus radijo komponentų gamyklos radijo stočiai UP1BVV (stoties viršininkas P. Mikolajūnas) tuo pat metu leista dirbti specialiu šaukiniu EU2P;

Pirmosios, antrosios ir trečiosios kategorijos Lietuvos radijo mėgėjams megzti tolimus ryšius tarptautinių varžybų „Pasauliui-taika“ („Miru-Mir“) metu, 1987 m. gegužės 9-10 dienomis, buvo leista naudoti 3650-3800 kHz radijo dažnių juostą telegrafo ir vienos šoninės juostos R3E bei J3E režimais;

1987 m. antrajam pusmečiui SSSR valstybinė elektros ryšių inspekcija tarptautinių varžybų metu Vilniaus radijo komponentų gamyklos radijo stočiai UPIBVV leido naudoti 1 kW galią šoninės juostos ir telegrafo režimais 18-koje fiksuotų dažnių;

Po metų, 1988 metų spalio 28 – 31 dienomis ir lapkričio 25 – 28 dienomis, Šiaulių televizorių gamyklos kolektyvinei radijo stočiai tarptautinių varžybų metu leido naudoti padidintą iki 1 kW siųstuvo galią telegrafo ir SSB režimais devyniuose fiksuotuose dažniuose.

1988 metais tie patys garsieji „atvirumo” („glasnost”) ir „pertvarkos” („perestroika”) procesai dar labiau suaktyvino Lietuvos pažangiąją visuomenės dalį, o radijo mėgėjai kaip tik įrodė tokie besantys. Dar prieš steigiamąjį Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio suvažiavimą, kuris vyko 1988 m. spalio 22-23 d., Lietuvos radijo mėgėjai Kaune 1988 m. spalio 1 d. susirinko pažymėti Lietuvos SSR radijo mėgėjų veiklos 50-metį. Šio susirinkimo apie 130 dalyvių pasirašė prašymą, kaip buvo surašyta kreipimesi į SSSR Ministrų Tarybos Pirmininką, į Lietuvos SSR Ministrų tarybos pirmininką ir SSSR radijo sporto federaciją, grąžinti radijo šaukinių prefiksą LY, kurį 1932 metais Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga priskyrė Lietuvos radijo mėgėjams. Okupavus Lietuvą šis šaukinio prefiksas po 1940 metų priskirtas specialiesiems ir išduodamas radijo mėgėjams tik svarbių tarptautinių varžybų atvejais.

Ryšių ministerija kartu su Lietuvos Savanoriškos draugijos armijai, aviacijai ir laivynui remti (SDAALR) Centro komitetu, vykdydama Lietuvos SSR Ministrų Tarybos pavedimą, kuriam gimti, be abejo, padėjo iniciatyvinė radijo mėgėjų grupė, 1988 m. spalio 29 d. parengė ir išsiuntė raštą SSSR ryšių ministrui V. Šamšinui su prašymu grąžinti radijo šaukinių prefiksą LY Lietuvos radijo mėgėjams. Raštą pasirašė Ryšių ministras V. Kuzma ir LDAALR CK pirmininkas G. Taurinskas.

Netrukus iš SSSR ryšių ministerijos buvo gautas atsakymas, kuriame išdėstyta, kad LY serijos šaukinių grąžinimo klausimas bus įtrauktas į artimiausią SSSR radijo sporto federacijos posėdį, nes 1979 m. SSSR radijo ryšio reglamente šaukinių LYA – LYZ serija priskirta visai SSSR.

Klausimas kuriam laikui tarsi sustojo. Savaitraštyje „Gimtasis kraštas“ 1988 m. gruodžio mėn. buvo išspausdintas V. Vašeikio (LY2PX) straipsnis „Radijo bangomis iš širdies į širdį, kuriame atvirai išdėstytas radijo mėgėjų požiūris į prefikso LY paėmimą iš Lietuvos radijo mėgėjų ir nusavintą naudojimą SSSR radijo ryšio tarnybose. Straipsnyje taip pat atsispindi to laikmečio dvasia, santykių, o ypač su tautiečiais radijo mėgėjais užsienyje augimas.

Po kelių dienų TSRS ryšių ministerijos elektros ryšių inspekcijos viršininkas V. Choroščianskis telefonu informavo, kad 15 gruodžio įvyko bendras TSRS radijo sporto federacijos posėdis dalyvaujant Lietuvos radijo mėgėjų atstovams. Susitarta šaukinį LY skirti specialioms progoms tik Lietuvai paliekant galioti senuosius šaukinius. Pagal šią tvarką jau po mėnesio, 1989 m. sausį, ryšium su taip vadinamu „gynybinio-masinio darbo mėnesiu“, išduotas leidimas nuo vasario 1 iki 28 d. dirbti su lietuviškais LY prefiksais penkioms stotims LY2WR, LY1WW, LY2ZA, LY2ZO ir LY2ZZ.

O kovo mėn. pradėta gudrauti ir nors atsakyta į Kauno politechnikos instituto stoties UP2BZO prašymą tarptautinių varžybų metu kovo, gegužės, spalio ir lapkričio mėn. po dvi dienas dirbti, tačiau apie leidimą naudoti prefiksą LY nutylėta.

Balandžio mėn. radijo mėgėjams A. Pipirui (UP3WR) ir A. Uzdonui (UP2BW) vėl nesuteikta teisė dirbti su LY, o pasiūlyti specialūs šaukiniai RP7W bei RP8A atitinkamai.

Toliau, kaip sakoma, dar gražiau, 1989 m. balandžio mėn. raštu Šiaulių televizorių gamyklos stočiai UP1BZZ gegužės 27-28 dienomis išvis atsakyta leisti dirbti specialiuoju šaukiniu LY, o pasiūlyta dirbti UP8A šaukiniu.

Vėl panašiai pasielgta ir 7-10 gegužės mėn. dienomis leidžiant dirbti per radijo ekspediciją „Memorial Pobiedy.“ Vilniaus radijo komponentų stočiai UPIBWW ir Šiaulių televizorių gamyklos stočiai UP1BZZ išduoti klasikiniai sovietiniai specialieji šaukiniai EU2P ir EO2PPP.

Tapo aišku, kad šie keli su prefiksu LY leidimai tebuvo ypatinga trumpalaikė valdžios malonė. Šaukinių su prefiksu LY skyrimas taip ir nepajudėjo iš vietos, tuomet ministras V. Kuzma 1989 m. rugsėjį raštu kreipėsi į SSSR ryšių ministro pirmąjį pavaduotoją G. Kudriavcevą. Čia reikėtų pažymėti, kad tuo metu Ryšių ministerijos vadovus siejo šilti draugiški ryšiai su Sąjungos ministerijos vadovais, Lietuva turėjo gerą vardą. O V. Kuzma kaip tik ir kreipėsi į tokį žmogų G. Kudriavcevą su prašymu prefikso LY skyrimą perduoti Lietuvos SSR ryšių ministerijai. Čia taip pat tektų priminti ir ir kitą atveją, kai vėliau G. Kudriavcevas padėjo gauti leidimą organizuoti pirmąjį Aukščiausiosios Tarybos tiesioginį tarptautinį palydovinį ryšį su Norvegija. Tuomet mūsų Ministrui G. Kudriavcevas juokavo „Labai bijau Kriučkovo (Buvęs SSSR KGB viršininkas), pažadėk nešioti džiūvėsius“.

Po savaitės iš Maskvos, iš SSSR Ryšių ministerijos, gautas atsakymas, kad Ministerija neprieštarauja LY šaukinių bloko skyrimo Lietuvos SSR radijo mėgėjams ir kad pagal veikiančią tvarką nurodyta Sąjunginei elektros ryšių inspekcijai šį klausimą išnagrinėti kartu su SSSR Radijo sporto federacija. Po savaitės, 1989 m. rugsėjo 22 d. iš federacijos gautas raštas, kad pastaroji tarpininkauja, kad SSSR VERI šaukinių blokas LYA - LYZ būtų skirtas Lietuvos SSR radijo mėgėjams.

Po geros savaitės, 1989 m. spalio 2 d. įvyko bendras Lietuvos SSR Ryšių ministerijos Valstybinės elektros ryšių inspekcijos ir Lietuvos radijo mėgėjų draugijos posėdis apsvarstyti šaukinių LYA – LYZ suteikimo Lietuvos radijo mėgėjams tvarką. Posėdyje dalyvavo LRMD pirmininkas V. Šležas, LRMD tarybos narys T. Vyšniauskas, VERI viršininkas H. Varnas, VERI viršininko pavaduotojas E. Norkūnas, VERI registracijos ir apskaitos baro viršininkas R. Leonavičius bei LDAALR atstovas O. Kubrakovskis (neatvyko).

Buvo nutarta šaukinius sudaryti pakeičiant tik šaukinio prefiksą:

  • UP1 – į LY1 (pavyzdžiui, UP1BWA į LY1BWA);
  • UP2 – į LY2 (pavyzdžiui, UP2BBF į LY2BBF);
  • UP3 – į LY3 (pavyzdžiui, UP3BZ į LY3BZ);
  • RP2 – į LY3 (pavyzdžiui, RP2BHP į LY3BHP);
  • UP0 – į LY1 (pavyzdžiui, UP0BA į LY1BA);
  • U2 – į LY2 (pavyzdžiui, U2AB į LY2AB);
  • RP1 – į LY2 (pavyzdžiui, RP1BWA į LY2BWA).

Taip pat sutarėme, atsižvelgiant į nuostatą, - kad vilkas būtų sotus ir avis sveika, šaukinius keisti per LDAALR ar LRMD esant radijo mėgėjo pareiškimui.

Tik po poros mėnesių, 1990 m. sausio mėn., iš Maskvos gautas oficialus raštas, kurio direktyviniu 1989 m. gruodžio 28 d. priedu nustatyta, jog radijo mėgėjams prefiksai pakeičiami sekančiai:

  • Lietuva – LY;
  • Latvija – YL;
  • Estija – ES.


LY grąžinimo radijo mėgėjams dokumentų sąrašas:

  1. 1986.10.20 SSRS VERI raštas SSRS RSF leisti spec. šaukiniu ir papildomomis juostomis;
  2. 1987. 07.28 SSRS VERI raštas Vilniaus radijo komponentams leisti varžyboms 1 kW nurodytuose dažniuose;
  3. 1987.03.13 SSRS VERI raštas leidžiantis proginį šaukinį galingumą ir dažnius;
  4. 1987.04.22 SSRS VERI raštas leidžiantis varžybose Miru -Mir naudoti papildomą dažnių juostą ir galingumus nurodytais režimais;
  5. 1987.04.28 SSRS VERI raštas leidžiantis Šiaulių TV gamyklai spec. šaukinį darbo režimuose;
  6. 1987.04.28 SSRS VERI raštas leidžiantis Šiaulių TV gamyklai proginį šaukinį;
  7. 1987.04.29 SSRS VERI raštas Vilniaus radijo komponentų gamyklai naudoti spec. Šaukinį;
  8. 1988.10.25 SSRS VERI leidimas Šiaulių TG dirbti UP8A, 1 kW nurodytose juostose;
  9. 1988.10.29 LTSR RM raštas LTSR ministrų tarybai informacija apie LY grąžinimo procesą;
  10. 1988.10.29 LTSR RM raštas SSRS Ryšių ministrui Šamšinui dėl LY grąžinimo;
  11. 1988.10.29 RM raštas RS federacijai informacija apie LY grąžinimo procesą;
  12. 1988.11.25 SSRS RM raštas Ryšiu ministrui V. Kuzmai apie SSRS RSF posėdį dėl LY;
  13. 1988.11.25 RM raštas LTSR Ministru Tarybai apie numatomą LY klausimo nagrinėjimą SSRS RSF posėdyje;
  14. 1988.11.25 RM Raštas LTSR RSF apie numatomą LY klausimo nagrinėjimą SSRS RSF posėdyje;
  15. 1988.12.1-7 V. Vašeikis. Radijo bangomis iš širdies į širdį;
  16. 1988.12.1-7 Gimtasis kraštas. Radijo bangomis iš širdies j širdį;
  17. 1988.12.19 Telefonograma, kad Sovietu valdžios Lietuvoje 70 proga LY mėnesiui suteikiama 5-ioms stotims;
  18. 1988.12.28 VERI atsakymas dėl V. Vašeikio straipsnio;
  19. 1989.01.03 SSRS RSF raštas leisti spec. šaukiniuose LY;
  20. 1989.01.24 SSRS VERI penkioms stotims leidžia LY 1-nam mėnesiui;
  21. 1989.03.23 SSRS VERI leidimas KPI stočiai dirbti tarptautinėse varžybose;
  22. 1989.04.17 SSRS Veri leidžia 2-joms stotims dirbti spec. su RP šaukiniais;
  23. 1989.04.19 Šiaulių TG neleidžiama dirbti varžybose LY šaukiniu;
  24. 1989.04.26 SSRS VERI leidžia spec., ne LY, šaukiniu trims stotims 3 dienas;
  25. 1989.05.19 Šiaulių TG leidžiama naudoti UP8A varžybose;
  26. 1989.08.04 SSRS RM raštas, kad neprieštarauja LY;
  27. 1989.08.12 Ministro V. Kuzmos raštas SSRS RM pirmajam pavaduotojui G. Kudriavcevui dėl LY perdavimo į LTSR RM kompetenciją;
  28. 1989.09.22 SSRS RSF tarpininkauja LY perduoti;
  29. 1989.10.02 Posėdžio VERI ir LRMD dėl LY protokolas;
  30. 1989.10.10 LTSR LDAALR raštas VERI sutinkantis keisti šaukinius į LY;
  31. 1990.01.18 SSRS VERI Direktyvinis laiškas, kad leidžiama LY.