Mažosios antenos

Antena rankiniam 145MHz transiveriui


Naudojantis rankiniu transiveriu patogesnė antena yra ta, kuri niekur neužkliūna ir neatkreipia aplinkinių dėmesio.

guminukė

Tokios antenos gamybai reikalingas kištukas (dažniausiai BNC), 0,55 mm diametro 85 cm ilgio emaliuotas laidas ir apie 6 cm ilgio plastiko vamzdelis. Galima panaudoti tušinuko išrašytą vamzdelį. Jis pakankamai stangrus ir termiškai lengvai apdorojamas. Tam, kad kištuke gerai laikytųsi, reikia iš pradžių užmauti jungties vidinę veržlę ir plastiko galą pakaitinti, pridedant prie karšto lituoklio. Po to įspausti į jos vidų suminkštėjusį plastiką.

Dabar galima ant vamzdelio suvynioti laidą. Abiejuose vamzdelio galuose pradurti skylutes laidui praverti. Vienam gale tvirtiname prie skylutės užlenkiant, o kitame gale palikti 2 - 3 cm laisvą laidą, kuri reikia prilituoti prie jungties centrinio kontakto. Dabar galima galutinai surinkti anteną, uždėti termoplastinį vamzdelį, kuris pakaitinus susitrauks ir gerai sutvirtins vijas.

Norint gauti gerą rezultatą, būtinai reikia tokią anteną derinti. Man pavyko tai atlikti pasinaudojant lauko indikatoriumi.

antenų ilgiai nekritiški

Žiūrėdamas į indikatoriaus parodymus su izoliaciniu atsuktuvu (tekstolito) stumdžiau ritės vijas (keičiau vijų žingsnį). Prietaisą galima pastatyti čia pat ant stalo. Į jo parodymus veikia visi aplinkiniai daiktai. Todėl derinant reikia nekaitalioti net rankų padėties.


Antena automobiliui 145MHz su magnetu

Gerą efektyvumą praktikoje parodė 1/2 bangos ilgio antena, kuri tvirtinasi ant automobilio stogo ar kitos vietos magneto pagalba. Tokia antena nereikalauja atsvarų, nes tai paprasčiausias dipolis (0 dB) maitinamas iš galo. Aišku, arti esantis metalas daro įtaką antenos parametrams, bet tai galima įvertinti derinant ir su tuo reikia taikstytis.

antena gerai laikosi ant stogo

Antenos spiduliuojamą dalį geriau daryti iš plieninės cinkuotos vielos, o viršutiniam trečdaliui imti plonesnę. Sujungti jas galima sulituojant, prieš tai sutvirtinus apvyniojant alavuotu laidu.

Magnetą galima pritaikyti nuo garsiakalbio. Reikia nuimti priklijuotus metalinius šuntus. Prie vieno iš jų yra pritvirtintas centrinis magnetolaidis. Jį reikia sutrumpinti iki tiek, kad po to būtų lygus su apatiniu magneto paviršiumi. Pragręžtos ir įsriegtos kelios kiaurymės magnetolaidyje labai supaprastina kabelio, palaikomojo izoliatoriaus bei apsauginio gaubto tvirtinimą.

Antena derinama keičiant kondensatoriaus talpumą pagal maksimalų išspinduliuojamo lauko stiprumą, pasinaudojant aukščiau minėtu elektromagnetinio lauko indikatoriumi. Kabelį galima naudoti 75, bei 50 omų.

Remigijus (LY2BDI) 2003; 2011 

ATGAL